Sznurkowe historie

Jak dbać o makramowe rękodzieła.

Ten post dedykuję nie tylko Klientom którzy, nabyli makamowe rękodzieło ale również dla ich twórców.

Uznałam tę tematykę za istotną i zapowiadałam jej publikację we wcześniejszych wpisach, ponieważ sama kupując produkty innych rękodzielników i płacąc w większości za nie, niemałe pieniądze (to będzie odrębny temat na blogu) chciałabym aby produkt był ze mną jak najdłużej w tym samym stanie co z dnia zakupu lub co najmniej nie ulegający znaczącym zniszczeniu z upływem czasu.
Ponadto jak już wiecie każdy mój produkt wykonuję ręcznie, godzinami spędzonymi w skupieniu, z miłością i starannością o każdy szczegół i uważam że warto ten jakże miły efekt pozostawić jak najdłużej.
Instrukcje pielęgnacji produktów wykonanych techniką makramy zawsze dołączam swoim Klientom i w mojej ocenie to raczej nieodłączny element zakupu w dzisiejszych czasach.
Myślę, że wszyscy będziemy zgodni iż w obecnych czasach, klient/konsument jest zdecydowanie bardziej świadomy co kupuje, co je i z czego składa się dany wyrób i ma przede wszystkim do takich danych bardziej przejrzysty dostęp niż konsument sprzed 20 lat. Niektóre marki ścigają się wręcz w transparentności składu i traktują taką formę komunikacji jako wielki atut.
Dla przykładu kupując koszulkę w sklepie stacjonarnym, na jej metce znajdziemy nie tylko logo marki ale i kraj pochodzenia, pełny skład oraz nie zabraknie sposobów jej odświeżania poprzez  wodną kąpiel.
Dlaczego w przypadku produktu makamowego miałoby być inaczej? :-).
Przechodząc do meritum, poniższa lista porad i wskazówek jest zbiorem własnej praktyki oraz wiedzy zdobytej o zachowaniu się przędzy/bawełny po jej splocie choćby od innych rękodzielników, z książek jak i z zagranicznych stron www.
Z racji, że makramowe sploty są rękodziełem:
  • faktycznie o nie dbaj, by wyglądały jak w dniu wykonania / zakupu,
  •  jeżeli produkt tego wymaga, pierz tylko i wyłącznie ręcznie, w letniej wodzie(max 30 stopni), ewentualnie z dodatkiem znikomej ilości naturalnego mydła, nigdy nie wyżymaj, nie wiruj,
  • po kąpieli koniecznie rozłóż makramę na płasko, delikatnie rozciągnij i susz naturalnie,
  • jeżeli obawiasz się o zachowanie wzoru i kształtu, nie kąp makramowego dzieła tylko użyj odkurzacza z zachowaniem odpowiedniej odległości od splotów,
  • gdy wylejesz na makramowe sploty poranną kawę zastosuj środek piorący do dywanów- zawsze pomaga,
  • w przypadku pojawienia się kurzu, raz na dwa tygodnie użyj rolki do ubrań- zdziała cuda,
  • na koniec całego procesu pielęgnacji spryskaj je delikatnym perfumem w formie mgiełki zachowując odległość 30 cm, ponieważ to właśnie perfumy posiadają właściwości przeciwpyłowe.
Gwarantuję, że dzięki powyższym zabiegom Wasze makramowe produkty zostaną czyste na dłużej i będą cieszyć Wasze oko a nie ma przecież nic cenniejszego w zakupie jak satysfakcja vs dysonans po zakupowy:-).
Mam nadzieję, że wyczerpałam temat pielęgnacji makramowych wyrobów a niniejszy wpis okaże się dla Was przydatny.
Na nadchodzący długi weekend życzę Wam słońca i wielu radości.
Sandra
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x